Snabbmatsrestaurang avvisade pojke med assistanshund
DO begär ersättning
- Beslutsdatum:
- 23 april 2026
- Bestämmelse:
- Bristande tillgänglighet, Indirekt diskriminering
- Diskrimineringsgrund:
- Funktionsnedsättning
- Samhällsområde:
- Varor och tjänster
- Diarienummer:
- 2025/7507
- Status:
- Pågående
Händelsen enligt anmälan
En pojke som använder assistanshund blev avvisad från en större snabbmatsrestaurang. Företaget som driver den aktuella restaurangen uppger till DO att händelsen beror på ett missförstånd, eftersom den anställde som avvisade pojken inte har uppfattat att den aktuella hunden var en assistanshund.
DO:s bedömning
DO har utrett anmälan och gör bedömningen att restaurangen gjort sig skyldig till diskriminering när de hindrat pojken att vistas i restaurangen tillsammans med sin assistanshund. Bolaget har agerat på ett sådant sätt att personer som använder assistanshund inte har kunnat ta del av verksamheten.
Ledar- och assistanshundar är hjälpmedel och har rätt att vistas i fler miljöer än andra hundar. Ett generellt hundförbud i förhållande till personer som använder ledar- och assistanshundar innebär ett särskilt missgynnande av denna grupp. Det är också företagens ansvar att se till att personalen har kunskap om de skyldigheter som följer av diskrimineringslagen och vilka regler och rutiner som gäller på arbetsplatsen för att ta med ledar- och assistanshundar till en butik, ett café eller en restaurang.
23 april 2026: DO begär ersättning
DO begär nu att bolaget betalar 20 000 kronor i diskrimineringsersättning till pojken.
DO har vid ett flertal tillfällen tagit ställning i ärenden som rör att personer som använder ledar- eller assistanshund har nekats tillträde eller avvisats från restauranger, butiker eller andra inrättningar till följd av att de har med sig hunden.
Snabbmatsrestaurang avvisade person med assistanshund
Restaurang ville avvisa besökare med ledarhund
Person med assistanshund under utbildning fick inte använda toalett