Person med elrullstol blev diskriminerad vid bussresor
Överenskommelse eller förlikning
- Beslutsdatum:
- 25 juni 2026
- Bestämmelse:
- Bristande tillgänglighet
- Diskrimineringsgrund:
- Funktionsnedsättning
- Samhällsområde:
- Varor och tjänster
- Diarienummer:
- 2026/4035
- Status:
- Avslutad
Händelsen enligt anmälan
Anmälaren, som använder elrullstol, har vid fyra tillfällen haft problem med att åka med bussen i Skåne. Vid det första tillfället sa busschauffören till anmälaren att elrullstolar inte får åka med och att anmälaren borde prata med Skånetrafiken. Efter en stunds diskussion fick anmälaren komma ombord på bussen med sin elrullstol.
När anmälaren kom hem tog hen reda på vad som gällde om att resa med rullstol på buss. På Skånetrafikens webb stod då "Ett hjälpmedel får maximalt vara 70 cm brett, 120 cm långt och väga maximalt 300 kg inklusive resenär. Elrullstol med styre (elscooter) får endast tas med på tåg och spårvagnar."
Vid efterföljande tillfällen har anmälaren vid två tillfällen först blivit nekad att resa, men efter diskussion och uppvisande av mejlväxling som anmälaren haft med Skånetrafiken har hen fått resa. Vid det fjärde och sista tillfället nekades anmälaren att resa med, trots att hen visade upp samma mejl som tidigare. Hen tog då en efterföljande buss, och fick åka med den utan diskussion.
DO:s bedömning
DO har utrett anmälan och gör bedömningen att anmälaren har blivit utsatt för diskriminering i form av bristande tillgänglighet när anmälaren vid ett tillfälle nekats att resa med regionens buss samt vid flera tillfällen blivit ifrågasatt och varit tvungen att argumentera för sin rätt att åka med bussen. Region Skåne har inte vidtagit skäliga tillgänglighetsåtgärder för att anmälaren ska kunna resa med buss på ett sätt som är jämförbart med personer utan hans funktionsnedsättning.
Att händelserna har berott på missförstånd och okunskap från förarnas sida fråntar inte Region Skåne ansvar – det är Region Skåne som inte har sett till att bussförarna har kunskap om vilka typer av elrullstolar som får komma ombord på bussarna.
5 juni: DO begär ersättning
DO begär att Region Skåne betalar 60 000 kr i diskrimineringsersättning till anmälaren.
25 juni 2026: Region Skåne betalar ersättning
Region Skåne har erkänt diskriminering och betalat den begärda ersättningen. DO avslutar därmed ärendet.