Vi arbetar för ett samhälle
fritt från diskriminering.

Skola stängde av elev

Händelsen enligt anmälan

Skolan stängde av eleven A, som har en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, i en vecka när hen gick i grundskolan. Skolan hänvisade till att avstängningen var nödvändig för att organisera en annan skolgång för A.

Kommunen har under utredningen medgett att avstängningen skedde på felaktiga grunder, men menar att det utgör en brist enligt skollagen och inte enligt diskrimineringslagen.

DO:s bedömning

DO har utrett anmälan och bedömer att kommunen utsatte A för direkt diskriminering genom avstängningen. Av DO:s utredning framgår att skolan ansåg att avstängningen var nödvändig för att organisera en annan skolgång för A, då insatta åtgärder inte tillgodosåg detta. Kommunen har genom avstängningen missgynnat A på ett sätt som har samband med diskrimineringsgrunden funktionsnedsättning.

23 oktober 2024: DO begär ersättning

DO begär att skolan ska betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till A.

Sidinformation

Senast uppdaterad: 23 oktober 2024