Taxibolag sa upp kvinna på grund av graviditet
Dom i domstol
- Beslutsdatum:
- 19 december 2018
- Bestämmelse:
- Direkt diskriminering, Missgynnande enligt föräldraledighetslagen
- Diskrimineringsgrund:
- Kön
- Samhällsområde:
- Arbetsliv
- Diarienummer:
- PRO 2018/2
- Status:
- Avslutad
Händelsen enligt anmälan
Ett taxibolag anställde en kvinna i november 2017 och i början av december meddelade kvinnan via sms att hon var gravid med tvillingar. Bolagets ägare skickade då flera sms till kvinnan och skrev att hon kunde glömma anställningen och att hon skulle riva anställningsavtalet. Kvinnan fick besked fem dagar senare om att hon sagts upp.
23 mars 2018: DO stämmer
DO utredde ärendet och menar att såväl konversationen via sms som den korta tid som passerade mellan kvinnans besked och uppsägningsbeskedet talar för att det verkliga skälet till att taxibolaget sade upp kvinnan var graviditeten och den kommande föräldraledigheten.
DO har lämnat in en stämningsansökan till Arbetsdomstolen (AD) och yrkar på att taxibolaget ska betala 100 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
19 december 2018: Arbetsdomstolens dom
Taxibolaget medgav diskriminering. I och med bolagets medgivande dömer AD bolaget att betala det ersättningsbelopp som DO begärt för kvinnans räkning (100 000 kr).