Vi arbetar för ett samhälle
fritt från diskriminering.

Arbetsgivare sa upp kvinna efter besked om föräldraledighet och graviditet

Händelsen enligt anmälan

En kvinna var föräldraledig med sitt första barn. Inför att hon skulle komma tillbaka till sin tjänst meddelade hon arbetsgivaren att hon var gravid igen och förlängde sin föräldraledighet till nästa barns ankomst. Hon skulle därefter vara föräldraledig med det nykomna barnet.

Ett par veckor efter beskedet om den nya graviditeten och föräldraledigheten annonserade arbetsgivaren att man sökte en person med liknande erfarenhet och kompetens som kvinnan har. Kort därefter blev kvinnan uppsagd på grund av arbetsbrist till följd av en omorganisation.

DO:s bedömning

DO konstaterar i sin utredning att det finns flera omständigheter som talar för att uppsägningen inte grundades på sakliga skäl, utan tvärtom hade samband med kvinnans graviditet och föräldraledighet. Det finns exempelvis inget som tyder på att kvinnan inte skulle ha varit kvalificerad för den tjänst som arbetsgivaren utlyste.

DO menar att arbetsgivaren har brutit mot både föräldraledighetslagen och diskrimineringslagen.

24 februari 2026: DO begär ersättning

DO begär att kliniken betalar 200 000 kr i skadestånd och diskrimineringsersättning till kvinnan.

2 mars 2026: Kliniken betalar ersättning

Kliniken har betalat ersättning till kvinnan. DO avslutar därmed ärendet.

Sidinformation

Senast uppdaterad: 6 mars 2026