För en arbetsplats fri från diskriminering
Evenemanget har genomförts
Seminarium
Hur kan du motverka diskriminering med aktiva åtgärder på jobbet? Fack, arbetsgivare och intresseorganisationer diskuterar med DO.
- Börjar: 14 november, 13.00
- Slutar: 14 november, 14.30
- Plats: Linköping
- Adress: MR-dagarna, Linköping Konsert & Kongress, Sonaten
- Arrangör: DO
På seminariet presenterar Attention, Nordlo Group, SIOS, RFSL och Vision sina erfarenheter av arbetet med aktiva åtgärder.
Presentation av paneldeltagarna
- Anki Sandberg, ordförande för Riksförbundet Attention, diskuterar hur aktiva åtgärder kan bidra till mer tillgängliga arbetsplatser.
- Linn Gulbrandsen, utbildare på RFSL, talar om hur HBTQ-certifiering kan samverka med aktiva åtgärdsbestämmelserna i diskrimineringslagen.
- Bojan Brstina, ordförande för SIOS (Samarbetsorganet för etniska organisationer i Sverige), berättar om sina erfarenheter av att utbilda fackförbund och arbetsgivare i aktiva åtgärder.
- Olof Ambjörn, som arbetar med mångfald, jämställdhet och arbetsmarknadsfrågor på fackförbundet Vision, berättar om förbundets arbete med aktiva åtgärder.
- Louise Lindqvist, HR-ansvarig på IT-företaget Nordlo Group, berättar om hur företaget vill fördjupa arbetet med aktiva åtgärder på arbetsplatserna.
- Eva Nikell arbetar på DO. Hon är projektledare för Din guide till aktiva åtgärder i arbetslivet. Eva modererar samtalet.