Vi arbetar för ett samhälle
fritt från diskriminering.

Vad gör DO?

DO är till för att människor som har utsatts för diskriminering ska få upprättelse. Vi tar emot och utreder anmälningar om diskriminering, kan begära diskrimineringsersättning och också företräda den som har utsatts i domstol. DO granskar också olika aktörer i samhället. En annan viktig del i vårt arbete är främjande insatser, som dialoger och kunskapsspridning.

DO tar emot och utreder anmälningar om diskriminering

Vi utreder anmälningar om diskriminering. Syftet med våra utredningar är att människor som utsätts för diskriminering ska få upprättelse.

Vi kan begära diskrimineringsersättning

Om DO efter att ha utrett en anmälan konstaterar att diskriminering har skett, kan myndigheten begära diskrimineringsersättning för den som utsatts för diskriminering från den som diskriminerat.

Vi kan företräda personer i domstol

DO kan företräda personer som utsatts för diskriminering i domstol.
Det gör vi till exempel om den som diskriminerat inte betalar diskrimineringsersättning när vi begärt det.

DO lämnar in en stämningsansökan till domstolen. Det är då domstolen som avgör om diskriminering har skett och beslutar om diskrimineringsersättning till den som utsatts.

Vi kan fatta tillsynsbeslut

DO kan också, efter att ha utrett en anmälan, avsluta utredningen med att fatta ett tillsynsbeslut. I beslutet uttalar sig DO om exempelvis en arbetsgivare, en skola, ett bostadsbolag eller ett sjukhus, har brutit mot diskrimineringslagen.

Beslutet riktar sig till den verksamhet som granskats ska tydliggöra vad lagen innebär. Det kan bidra till att förebygga framtida diskriminering.

Vi främjar lika rättigheter och möjligheter

En viktig del av vårt uppdrag är att främja allas lika rättigheter och möjligheter. Vi genomför till exempel olika former av dialoger och möten. Andra delar är att utveckla och sprida kunskap om diskriminering, svara på remisser från främst Regeringskansliet och delta i samhällsdebatten. Vi följer och bidrar till den internationella utvecklingen inom vårt område.

Dialog med civilsamhället

Civilsamhället har en viktig roll i arbetet med att motverka diskriminering och att främja allas lika rättigheter och möjligheter. Därför genomför vi återkommande dialogmöten med företrädare för organisationer i det civila samhället. Syftet är att ta del av kunskap om och erfarenheter av diskriminering och arbete mot diskriminering. Dialogen ska också bidra till att öka civilsamhällets kunskap om skyddet mot diskriminering.

Dialog med antidiskrimineringsbyråerna

DO har en nära dialog med de lokala antidiskrimineringsbyråerna. Dialogen syftar till att stärka våra respektive verksamheter. Även om vi har olika roller, som myndighet och som del av civilsamhället, behöver vi ta del av varandras kunskaper och erfarenheter. Det är centralt för att kunna genomföra våra respektive uppdrag.

Vi sprider kunskap om diskriminering

En viktig del i vårt främjande arbete handlar om att utveckla och sprida kunskap om diskriminering och andra hinder för lika rättigheter och möjligheter. Årligen publicerar vi rapporten ”Förekomst av diskriminering” som ger en övergripande bild av diskrimineringen i samhället och också går på djupet i några valda områden, olika varje år.

Vi lyfter frågor om diskriminering och allas lika rättigheter i olika sammanhang. Seminarier, events och debattartiklar i olika medier är viktiga arenor för DO för att nå ut.

Vår självständiga roll

Många statliga myndigheter har sina uppdrag reglerade i instruktion och årliga regleringsbrev, där regeringen fastställer vad myndigheterna ska göra. DO:s uppdrag är reglerat i lag, vilket ger myndigheten en mer självständig roll.

Det ger oss mandat att på eget initiativ ge regeringen eller andra organ synpunkter i frågor som rör diskriminering, exempelvis lägga fram lagförslag, ta fram lägesrapporter och självständigt rapportera till internationella organisationer i frågor som berör vårt område.

Sidinformation

Senast uppdaterad: 7 april 2026