Diskriminering i arbetslivet i fokus för nordiskt möte för jämlikhetsorgan
Artikel publicerad 28 oktober 2024
Den 24–25 oktober 2024 samlades jämlikhetsorgan från hela Norden för ett årligt möte. Sveriges diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius var på plats.
Nordiskt samarbete för jämlikhet och mot diskriminering
Det nordiska mötet är ett samarbete mellan samtliga nordiska länder och ägde i år rum i Färöarna. En viktig del av mötet är utbytet om utvecklingen och aktuella frågor i arbetet mot diskriminering och för lika rättigheter och möjligheter i Norden och hur vi kan samarbeta för att skapa mer jämlika samhällen. De teman som diskuterades under årets möte var bland annat diskriminering i arbetslivet, utmaningar i arbetet mot våld mot kvinnor och jämställdhet i arbetsliv och privatliv.
Utöver att presentera aktuella frågor på diskrimineringsområdet i Sverige, samt engagera sig i temadiskussionerna presenterade också Sveriges DO, Lars Arrhenius, en genomgång av EU:s bindande standarder för jämlikhetsorgan och lyfte fram vikten av en ambitiös implementering av standarderna i hela Norden.
Det nordiska samarbetet är viktigt för DO
Det nordiska samarbetet är viktigt bland annat eftersom vi har flera gemensamma utmaningar och har stor nytta av att dela erfarenheter och goda exempel i arbetet mot diskriminering och för lika rättigheter och möjligheter. Samarbetet i det nordiska nätverket utmärker sig genom sitt informella och öppna samarbetsklimat.