Romers rättigheter: DO i Stockholm

Lyssna
Tisdagen den 30 augusti anordnar DO ett seminarium i Stockholm om romers rättigheter.

Mötet på Romskt kulturcentrum i Gubbängen är ett av flera som ska hålls på lokal nivå på olika platser i Sverige; de andra kommer att hållas bland annat i Umeå och Helsingborg. Tidigare har ett seminarium hållits i Göteborg.

Deltagare i seminariet är representanter för olika romska grupper, kommunstyrelsen, och ett antal andra förvaltningar i Stockholm, Länsstyrelsen samt Hyresgästföreningen.

DO har nyligen gett ut rapporten ”Romers rättigheter – Diskriminering, vägar till upprättelse och hur juridiken kan bidra till en förändring av romers livsvillkor”. I den beskrivs bland annat hur romer utsätts för diskriminering i vardagen.

Syftet med seminarierna på de olika orterna runt om i Sverige är att utifrån rapporten diskutera hur romer ska kunna få ökad tillgång till mänskliga rättigheter och hur man på kommunal nivå bör arbeta för att romers rättigheter inte kränks.

Publiceringsdatum: 2011-08-29