– Vi ser ett värde i att skilda aktörer i det civila samhället träffas i ett forum för att tillsammans diskutera arbetet mot diskriminering från olika perspektiv, säger Ammar Makboul, utredare på DO:s främjandeenhet.
Torsdagden den 14 april samlas företrädare för ett 15-tal organisationer för att tillsammans med DO diskutera former och förutsättningar för opinionsbildning.
Ulrika Westerlund från RFSL kommer att berätta om organisationens erfarenheter av PR och lobbning.
Zandra Lundgren, verksamhetsledare på 1000 Möjligheter (tidigare Järfälla Tjejjour), ska berätta om den uppmärksammade och prisbelönta utställningen Bordellen i Almedalen och om hur det gick när den ideella sektorn mötte reklam- och pr-branschen.
DO:s pressanvariga Magnus Jacobson diskuterar möjligheter och begränsningar för statliga myndigheters opinionsbildning.