Kvinnorna arbetade ofta tillsammans på det gruppboende i Helsingborgs kommun där de var anställda. Deras manlige chef brukade kalla dem ”östflickorna” och påpeka för arbetskamraterna att ”nu håller östflickorna ihop igen”.
Båda kvinnorna upplevde tilltalet som kränkande och en antydan om att de skulle vara prostituerade. De fick också höra av sin chef att de pratade för högt och var för känslosamma och att detta beteende berodde på ”kulturkrockar”.
Kvinnorna tar också i sin anmälan upp att den bild på en ”sadomasochistisk varelse med erektion”, som chefen vid flera jular använt som julhälsning till personalen, är sexuella trakasserier.
– En arbetsgivare måste se denna typ av trakasserier som ett arbetsplatsproblem, säger diskrimineringsombudsman Katri Linna.
– Alla arbetsgivare är skyldiga att förebygga och förhindra trakasserier på arbetsplatsen. Grundlagen ger dessutom offentliga arbetsgivare ett särskilt ansvar att motverka diskriminering.
För ytterligare kommentarer kontakta processförande jurist Thérèse Östmark, tfn 08- 120 20 768.
Ladda ner stämningsansökan (pdf)