DO och ett motell har ingått en förlikning som ger en kvinna 50 000 kronor. Kvinnan trakasserades under anställningsintervjun och nekades jobb för att hon är gift med en man från Irak.
DO stämmer ett företag i Linköping för diskriminering och trakasserier som har samband med kön, etnisk tillhörighet och religion. En kvinna trakasserades under anställningsintervjun och nekades sedan jobb – för att hon är gift med en man som är född i ett muslimskt land.
En kvinna sökte jobb på ett motell i Linköping och fick komma på intervju. Under intervjun fick hon frågor om hennes makes kultur och inställning till kvinnor. Intervjuaren sade att hon hade dålig erfarenhet av ”svenska tjejer som är tillsammans med invandrare” och att mannens familj inte kunde komma och sitta på restaurangen medan hon jobbade.
Motellets representant lovade att höra av sig med besked till kvinnan, men hon hörde aldrig ifrån dem. Diskrimineringsombudsmannen (DO) stämde företaget till Arbetsdomstolen för diskriminering och trakasserier som har samband med kön, etnisk tillhörighet och religion, och yrkade diskrimineringsersättning till kvinnan på 200 000 kronor.
Ärendet gjordes upp i förlikning.
Ärendenummer: ANM 2009/1300
Ladda ned stämningsansökan (pdf)